Bir İşletim Sistemi: MikeOS

Herkese merhaba, bu makalede basit ve bir o kadar ilginç bir işletim sisteminden bahsedeceğim. Aslında bu proje gerçek manada anlaşılan kompleks bir işletim sistemi olmasa da sistem programcılığına ve işletim sistemi mimarisine ilgi duyan geliştiricilerin açıp kurcalaması hatta geliştirmesi için çok uygun. İsmini geliştiricisi Mike Saunders‘den alan ve 2014 yılında geliştirilmeye başlanan MikeOS büyük kısmı Assembly ile yazılmış olmasına rağmen dahili BASIC interpreter(yorumlayıcı) uygulaması ile basic dilinde de uygulamalar geliştirebilirsiniz. MikeOS’dan etkilenip ya da ilham alınıp geliştirilen TachyonOS, TomOS, BareMetal OS gibi benzer işletim sistemi projeleri vardır fakat bunlar elbette Windows, Linux, Unix gibi büyük sistemler olmayı hedeflemeyip konuya ilgi duyan kimseler için eğitici, öğretici amaç taşımaktadır. İçerisinde yılan oyunu, sudoku, fisher gibi oyunlar ve hesap makinesi, metin düzenleyicisi, resim görüntüleyici gibi uygulamaların bulunduğu MikeOS Projesi SourceForge üzerinde barındırılıyor olup Buradan ulaşabilirsiniz. (ISO dosyası bulunmaktadır)

MikeOS’u çalıştırmak için iso dosyasını bir CD’ye ya da USB belleğe yazıp boot etmelisiniz ancak güvenliği kanıtlanmayan bu tür uygulamalar için sisteminize kalıcı zararlar verebileceği ihtimali ile bu yöntem tavsiye edilmez bunun yerine popüler sanal makine uygulamalarını kullanabilirsiniz ben bunun için VirtualBox kullanıyorum. VirtualBox kullanımı geniş bir konu olduğundan ve internette çokça kaynak olduğundan burada anlatmayacağım. MikeOS’u standart bir işletim sistemi gibi ISO dosyası ile VirtualBox’a kurduktan ve “Start” komutu ile çalıştırıldıktan sonra aşağıdaki gibi bir görüntü gelecektir.

 

http://i.hizliresim.com/d81ny4.png

 

Arayüzü MS-DOS işletim sistemine benziyor çünkü grafik kartını kullanmayıp basit çizim işlemleri yapıyor. Ekrandaki diyalogda “MikeOS u denediğiniz için teşekkürler: Program menüsü için OK’u Komut satırı için Cancel’u seçin” yazmakta. İşletim sistemimiz şimdilik mouse kullanımını desteklemediği için seçimleri klavye ile yapıyoruz. Aslında mouse driver’ı da bulunmakta ama ileri konularda anlatacağım. Şimdi Biz OK’u seçiyoruz.

 

http://i.hizliresim.com/d815zD.png

 

Yukarıda hem program menüsü hem de dosya yöneticisi görevini gören bir pencere bulunmakta ve burada hem işletim sisteminin çekirdek dosyaları hem de çalıştırılabilir dosyalar var. BIN dosyalar derlenmiş Assembly dosyaları, BAS dosyaları ise MikeOS içerisinde bulunan BASIC yorumlayıcısının çalıştırdığı dosyalardır.

EDIT.BAS txt uzantılı dosyaları düzenleyebileceğiniz bir metin düzenleyicisidir

FILEMAN.BAS yeni metin dosyaları oluşturabileceğiniz, isim değiştirip silebileceğiniz bir editor’dür

CALC.BAS matematik işlemleri yapabileceğiniz basit bir hesap makinesidir.

Son olarak bu işletim sistemini geliştirmek için ileri düzet assembly programlama dili bilmeniz gerekiyor.

 

 

 

 

Mustafa Tayyip YETİŞ
Yazılım Geliştirme Uzmanı

5.0 Ort. (100% puan) - 1 oy

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir