CodeIgniter Dersleri – Kurulum ve Giriş

Herkese merhaba bu makalede PHP CodeIgniter Framework kurulumu gerçekleştireceğiz ve bir kaç örnek işleyeceğiz.  İlk olarak 28 Şubat 2006 tarihinde EllisLab isimli şirket tarafından MVC mimarisine göre geliştirilmeye başlanmıştır ve günümüzde 3.0.2 sürümüne kadar ulaşmıştır. EllisLab şirketinin projeyi kapatacağını duyurmasının ardından British Columbia Teknoloji Enstitüsü sahipliği altında geliştirilmeye devam edilmektedir.

CodeIgniter kullanımının avantajlarından bahsetmek gerekirse; Arama motoru dostu (SEO) url kullanması, sql, xml, rss injection açıklarına göre güvenlik önlemleri alması,  Veritabanı işlemleri, Cache, Alışveriş sepeti, Email, Şifreleme, Dosya yükleme, Ftp, Çoklu dil desteği, Oturum yönetimi, Resim işleme gibi sık kullanılan bir çok kütüphaneyi kendi içerisinde hazır bulundurması sayılabilir.

Bu makalede Web Server olarak IIS 8 kullanılmıştır sizler Apache ya da WampServer kullanabilirsiniz. CodeIgniter Framework’u buradan indirin ardından zip içerisinde dosyaları sunucunuzun üzerindeki ilgili klasöre çıkarın. dosya yapısının aşağıdaki şekilde olması gerekiyor.

1                                       2

 

1 numaralı resimde; system ve user_guide klasörleri ile şimdilik bir işimiz yok bunlar framework çekirdek dosyalarını içeriyor. ayarlarımız ve dosyalarımız application klasörü altında bulunacaktır. index.php ise http request’in karşılanacağı ilk kapımızdır. 2 numaralı resimde ise application klasörünün yapısı görünüyor. ilk ayarlarımızı yapmak için /config/config.php dosyasını açın. ve aşağıdaki ayarları yapın

$config['base_url'] = 'site adresi';
$config['index_page'] = 'index.php'; // varsayılan sayfa - isteğe bağlı
$config['sess_expiration'] = 7200; //oturum süresi - isteğe bağlı

Ardından veritabanı ayarları ayarlarını yapmak için /config/database.php dosyasını açın. veritabanı ile işlem yapmak istemiyorsanız bu ayarı yapmanıza gerek yok.

$db['default'] = array(
	'dsn'	=> '',
	'hostname' => 'localhost veya ip adresi',
	'username' => 'kullanıcı adı',
	'password' => 'parola',
	'database' => 'veritabanı adı',
	'dbdriver' => 'mysqli'
);

Kurulumu ve ayarlarınızı doğru bir şekilde yaptıysanız websitenizi açtığınızda aşağıdaki gibi bir “Hoşgeldiniz” sayfası çıkacaktır. Bu sayfayı gördüyseniz devam edip diğer örnekleri uygulayabilirsiniz. Eğer bir hata sayfası ile karşılaşırsanız yukarıdaki direktifleri gözden geçirin.

Websitenize basit bir sayfa eklemek için üç temel işlemi yapmalısınız; Controller, View ve Route eklemek. Controller eklemek için controllers klasörünün altına gidip aşağıdaki gibi product.php dosyasını oluşturun.

<?php
class product extends CI_Controller {
	public function index()
	{
        $this->load->view('product');
	}
}
?>

ardından controller’ın çağıracağı view dosyası için views klasörünün altına gidin ve aşağıdaki gibi product.php dosyasını oluşturun.

<?php
?><!DOCTYPE html>
<html lang="en">
<head>
	<meta charset="utf-8">
	<title>Site Başligi</title>
</head>
<body>

   <?php echo " Merhaba CodeIgniter! " ?>

</body>
</html>

Ve son olarak bu sayfaya hangi url’den gelineceğini belirtmek için config/routes.php dosyasını açın. Burada oldukça basit bir şekilde url yönlendirmeleri yapabiliyorsunuz. bu örnek için aşağıdaki güncellemeyi yapın.

$route['default_controller'] = 'welcome';
$route['product'] = 'product/index';

yukarıda default_controller anasayfanızın yönlendirmesini belirtir. altığı değerler “controller/action” formatındadır. yani burada product controller da index action’ını çağır komutunu veriyoruz. bu işlemlerin ardından “http://siteadresiniz.com/product” adresine girdiğinizde view sayfanızın içeriğini göreceksiniz.

Bu makalede kurulum işlemlerini ve giriş seviyesinde bazı bilgileri paylaştım. umarım faydalı olmuştur.

Mustafa Tayyip Yetiş
Yazılım Geliştirme Uzmanı

0.0 Ort. (0% puan) - 0 oy

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir