Yapay Zeka Teknolojisine Yeni Bir Soluk: OpenAI ve GPT-3

 OpenAI, yapay genel zekanın tüm insanlığa fayda sağlamasını sağlamak amacıyla 2015 yılında Elon Musk ve Sam Altman tarafından kurulan  ve kar amacı gütmeyen, merkezi San Francisco, California’da bulunan bir AI araştırma ve dağıtım şirketidir. Şimdiye kadar 1 milyar doların üzerinde bağış yapılan şirket kurulduğu 5 yıldan bu yana dünyanın önde gelen AI araştırma laboratuvarlarından biri haline geldi.

1950’lerde, ünlü İngiliz matematikçi ve bilgisayar bilimcisi Alan Turing’in çalışmalarından bu yana yapay zeka teknolojisi oldukça gelişti. Artık maç tahminlerinden, kişisel asistanlara, 3 boyutlu modellemelerden matematik problemlerinin çözümüne kadar bir çok alanda etkin bir şekilde kullanılmaya başlandı. GPT-3 ise OpenAI’nin GPT-2 den sonra bu yıl yayınlanan insanların yazdığı metinlere benzer içerik üretmek için derin öğrenmeyi kullanan özbağlanımlı dil modelidir.

GPT-3 veri işleyecek 175 milyar parametreye sahiptir. Bu bir öncekinin 2 katı kapasite anlamına geliyor. Yayımlanmadan önce varolan en büyük dil modeli Microsoft’un ürünü Tureng NLG idi. Yazılım teknolojilerinde olmprojelerinde ve pek çok endüstride de kullanılabilen GPT-3 içerdiği bazı tehlikelerden dolayı yayınlanan API aracılığı ile şu an sınırlı sayıda kullanıcı tarafından beta olarak kullanılabiliyor.

0.0 Ort. (0% puan) - 0 oy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.